0. Heeren Arnold Herman Ludwig. Rys dziejów systematu państw europejskich i ich osad; od utworzenia się jego po odkryciu obu Indij, aż do naszych czasów. Przełożył z niemieckiego Jan Leon Sienkiewicz. T. 1. Warszawa 1827
Heeren Arnold Herman Ludwig. Rys dziejów systematu państw europejskich i ich osad; od utworzenia się jego po odkryciu obu Indij, aż do naszych czasów. Przełożył z niemieckiego Jan Leon Sienkiewicz. T. 1. Warszawa 1827. W Drukarni Szkolney. Nakładem tłumacza, s. XXI, 355, 21 cm, luksusowa opr. z epoki, skóra.
Z księgozbioru księcia Henryka Lubomirskiego (pieczątka). Historia polityczna i ustrojowa Europy okresu nowożytnego (od końca XV w.) autorstwa Arnolda Hermana Ludwiga Heerena (1760-1842), niemieckiego historyka, przedstawiciela historycznej szkoły getyńskiej. Rzeczpospolita omówiona w części poświęconej państwom północnym. Autor polskiego przekładu Jan Leon Sienkiewicz zadedykował wydanie ks. Henrykowi Lubomirskiemu, z którego zbiorów pochodzi ofiarowany egzemplarz. Henryk Lubomirski (1777-1850), I ordynat przeworski, działacz polityczny, mecenas sztuki, założyciel Muzeum Lubomirskich we Lwowie, kurator Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Luksusowa oprawa w typie ówczesnych opr. warszawskich, należących do najwyższych osiągnięć sztuki introligatorskiej (wykonywanych przez artystów pokroju Antoniego Oehla, Alojzego Pietrzykowskiego, Józefa Pukszty): skóra marm., na grzbiecie bogate tłocz. i złoc. zdobienia w polach oddzielonych markowanymi zwięzami (również z wytłoczonym ornamentem). Na licach radełkowana złotem dekoracja bordiurowa z motywem wici roślinnej, w centrum tłocz. ślepo zdobienia. Brzegi k. złoc. Na k. tyt. pieczątka heraldyczna ks. Lubomirskiego. Stan bardzo dobry. Piękny egzemplarz.
Ilośc odsłon: 1093