0. [Matejko Jan. Portrety królów i książąt polskich]. Polens Könige und Herrscher. Porträtgallerie dargestellt in 40-50 Heliogravuren nach Original-Zeichnungen von Jan Matejko. Wien (Wiedeń) 1893
[Matejko Jan. Portrety królów i książąt polskich]. Polens Könige und Herrscher. Porträtgallerie dargestellt in 40-50 Heliogravuren nach Original-Zeichnungen von Jan Matejko. Wien (Wiedeń) 1893. Moritz Perles, s. [4], 108, tabl ilustr. 44 (heliograwiury), 40,5 cm, opr. wyd. pł. ze złoc. i tłocz. na grzbiecie i przednim licu, brzegi k. złoc.
Wydawnictwo prezentujące 44 portrety książąt i królów polskich narysowane przez Jana Matejkę (1838-1893). Do każdego portretu dołączony biogram napisany przez Stanisława Smolkę i Augusta Sokołowskiego. Efektowna oprawa wydawnicza wykonana według projektu Tadeusza Rybkowskiego: płótno czerwone z bogatą kompozycją przedstawiającą: w części górnej wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej, św. Wojciecha i św. Stanisława otoczone pasem słuckim, w części centralnej anioł obejmujący tarcze z herbami Polski, Litwy i Rusi, w tle Zamek Królewski na Wawelu, u dołu na cokole panoplia (korona i włócznia św. Maurycego Bolesława Chrobrego, karabela, buzdygan, skrzydło husarskie, szyszak z grzebieniem, napierśnik z obojczykiem, nadziak husarski). Niewielkie otarcia i zabrudzenia oprawy, poza tym stan bardzo dobry.
Ilośc odsłon: 920