0. Mickiewicz Adam. Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie. Historya szlachecka z 1811 i 1812 r. Z illustracyami E. M. Andriollego. Lwów [1882]
Mickiewicz Adam. Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie. Historya szlachecka z 1811 i 1812 r. Z illustracyami E. M. Andriollego. Lwów [1882]. Nakładem Księgarni H. Altenberga. Drukiem F.A. Brockhausa w Lipsku, s. [6], 294, [2], tabl. ilustr. 25 (drzeworyty), ilustr. w tekście (drzeworyty), 37 cm, opr. wyd. pł. z tłocz. i złoc., brzegi kart złoc.
Jedno z najpiękniejszych wydań arcydzieła poezji polskiej. Wytworna edycja przygotowana przez lwowskiego wydawcę, a zarazem wielbiciela Mickiewicza, Hermana Altenberga. Planując luksusowe wydanie Altenberg zaprosił do współpracy jednego z najwybitniejszych ówczesnych ilustratorów Michała Elwiro Andriollego. Artysta przyjął zaproszenie i od końca 1879 r. wykonywał rysunki. „Pan Tadeusz” ukazywał się w formie zeszytów wydawanych co miesiąc. W 1882 r. zaczęto rozprowadzać edycję książkową oprawioną w okazałą oprawę wydawniczą. Do edycji Andriolli przygotował łącznie 58 rysunków (w tym 25 całostronicowych ilustracji, ponadto inicjały, przerywniki i winiety). Drzeworyty, z wyjątkiem trzech, rytował Andrzej Zajkowski. Efektowna oprawa wydawnicza: płótno czerwone, na licu i grzbiecie złocona i tłoczona tytulatura otoczona bogatymi zdobieniami, brzegi kart złocone. Nieaktualne wpisy własnościowe. Egzemplarz po konserwacji, grzbiet reperowany. Przetarcia oprawy, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 935