0. Fajans Maksymilian. Kwiaty i poezje. Warszawa 1883.
Fajans Maksymilian. Kwiaty i poezje. Warszawa 1883. Wykonał własnym nakładem Maxymilian Fajans, k. 18 (chromolitografie), 24,5 cm, opr. z epoki jedwab liliowy z bogatymi tłocz. i złoc.
Książka w całości chromolitografowana, wykonana w największym i najznakomitszym warszawskim zakładzie litograficznym Maksymiliana Fajansa (1827-1890). „Wydawnictwo Kwiaty i Poezje dedykowane cesarzowej Marii Aleksandrównie uznano współcześnie za arcydzieło sztuki chromolitografowanej” (PSB). Antologia wierszy wybitnych poetów polskich (A. Mickiewicza, Deotymy, W. Pola, S. Pruszakowej, B. Zaleskiego, W. Wolskiego, W. Syrokomli, A.E. Odyńca). Na karcie tytułowej tytuł wkomponowany w ozdobną kompozycję kwiatową, każdy wiersz ozdobiony pięknymi, całostronicowymi wizerunkami kwiatów. Luksusowa oprawa z epoki, w jedwab liliowy, z tłocz. złoc. tyt. na licu i grzbiecie, na odwrocie inicjał „LM”. Brak karty dedykacyjnej, pieczątka własnościowa „Z księgozbioru L. M. Warszawskiego”, na kartach zabrudzenia, blok poluzowany, oprawa wymaga konserwacji (ubytki grzbietu). Piękny przykład polskiego kunsztu edytorskiego w XIX wieku.
Ilośc odsłon: 803