0. Malczewski Jacek (1854-1929) – Portret młodej kobiety w niebieskiej sukni.
Malczewski Jacek (1854-1929) – Portret młodej kobiety w niebieskiej sukni.
Olej, tektura; 32,5 x 27,0 cm (w świetle oprawy)
Sygnowany: „J. Malczewski”. Jacek Malczewski – malarz i rysownik, czołowy reprezentant Młodej Polski, nazywany ojcem symbolizmu w polskim malarstwie przełomu XIX i XX w. Uznawany także za jednego z najwybitniejszych malarzy w historii sztuki polskiej. W swojej twórczości nawiązywał do tradycji romantyzmu, łącząc umiłowanie polskości z wrażliwością na urodę przyrody ojczystej oraz znajomością folkloru. Uczył się w Krakowie w Szkole Sztuk Pięknych (pozostając do wpływem Jana Matejki), następnie w Paryżu, przez kilka lat przebywał także w Monachium i Wiedniu. W jego bogatej spuściźnie osobną, liczną grupę stanowią portrety, w tym symboliczne autoportrety oraz wizerunki osób bliskich artyście. Stan dobry, oprawiony w ramę.
Ilośc odsłon: 766