0. Kostrzewski Franciszek (1826-1911) – „Stróż”. 1891 r.
Kostrzewski Franciszek (1826-1911) – „Stróż”. 1891 r.
Akwarela, papier; 32,0 x 21,0 cm (w świetle oprawy)
Sygnowana tuszem: „F. Kostrz. 91”. Franciszek Kostrzewski był jedną z najbarwniejszych postaci warszawskiego środowiska artystycznego II połowy XIX w. Wykształcony w Szkole Sztuk Pięknych, pod kierunkiem Jana Feliksa Piwarskiego, którego osobowość wywarła znaczący wpływ na młodego artystę. Podczas studiów zaprzyjaźnił się z grupą malarzy (m.in. M. Olszyńskim, W. Gersonem, H. Pillatim), z którymi tworzyli pierwszą warszawską cyganerię. Razem podróżowali po kraju, malując i dokumentując ówczesne życie. Kostrzewski stał się mistrzem celnej charakterystyki ludzi z różnych sfer społecznych – od biedoty po arystokrację. Zyskał ogromną popularność dzięki licznym rysunkom satyrycznym i karykaturom oraz ilustracjom, zamieszczanym głównie w prasie warszawskiej. Równomierne zażółcenie papieru, poza tym stan dobry. Na odwrocie starej oprawy nalepka własnościowa. Oprawiona w dekoracyjną ramę 41,5 x 30,0 cm.
Ilośc odsłon: 739