0. [Wjazd Ossolińskiego do Rzymu] – Entrata in Roma dell’Eccelmo Ambasciatore di Pollonia L’Anno MDCXXXIII.
[Wjazd Ossolińskiego do Rzymu] – Entrata in Roma dell’Eccelmo Ambasciatore di Pollonia L’Anno MDCXXXIII. Zespół 6 akwafort Stefano della Belli, odbitych na 3 planszach; śr. o wym. 15,5 x 43,0 (pl. 45,5 x 60,0), teka twarda, płsk.
Na pierwszej planszy stempel z herbem Korczak oraz tekstem: „Wł. M. Branicki Fraskati”. Egzemplarz z kolekcji Władysława Branickiego (1848-1914), właściciela Stawiszcz na Ukrainie i Suchej w Galicji, a także pałacyku Frascati w Warszawie, słynnego m.in. dzięki wspaniałej bibliotece i kolekcji dzieł sztuki. Na rycinie tytuł: Wjazd do Rzymu Prześwietnego Ambasadora Polski Jerzego Ossolińskiego w roku 1633. Najsławniejsze dzieło w dorobku wybitnego akwaforcisty włoskiego Stefano della Belli (1610-1664). W latach 1633-1636 artysta przebywał w Rzymie, gdzie był świadkiem głośnego w ówczesnej Europie wydarzenia – wjazdu polskiego poselstwa Jerzego Ossolińskiego, podkanclerza koronnego. Celem poselstwa, które przybyło do Wiecznego Miasta 27 listopada 1633 r., było zawiadomienie papieża Urbana VIII o koronacji Władysława IV oraz załagodzenie sporu pomiędzy Jezuitami a Uniwersytetem Krakowskim i zyskanie zgody papiestwa na ustępstwa wobec innowierców. Wydarzenie to zostało niezwykle starannie przygotowane – w skład orszaku weszło około 300 osób, 20 karet, 10 wielbłądów, setki koni. Szczególny podziw budziło bogactwo i przepych strojów, przygotowanych specjalnie na to wydarzenie. Całość akwaforty, odbitej z 6 płyt, ma długość 2,5 metra. Na 1 karcie zamieszczono tytuł, sygnaturę oraz dedykację artysty dla księcia Lorenza Medici. Wzdłuż wszystkich rycin biegnie szczegółowy opis przedstawionych postaci – kawalerzystów, łuczników, dworzan, często z informacją o kolorystyce strojów. Wspaniały dokument ikonograficzny, drobiazgowo odtwarzający szczegóły strojów i uzbrojenia; świadectwo potęgi ówczesnego państwa polskiego. Odbitki z końca XVIII – początku XIX w. Oprawa w formie albumu, grzbiet i narożniki skórzane.
Stan dobry.
Ilośc odsłon: 675