0. [Rotmistrz Pieczowski] – Jeździec polski z buzdyganem (z cyklu „Jeźdźcy polscy”). Ryt. Stefano della Bella. 1648-1652 r.
[Rotmistrz Pieczowski] – Jeździec polski z buzdyganem (z cyklu „Jeźdźcy polscy”). Ryt. Stefano della Bella. 1648-1652 r.
Akwaforta; tondo o średnicy 18,2 (płyta 18,5 x 19,2; marginesy ok. 0,5 cm)
Sygnowana na płycie: „S. D. Bella inv. et fec.”. Stefano della Bella (1610-1664) – mistrz akwaforty, autor licznych rycin o tematyce polskiej. Rycina pochodzi z cyklu jedenastu grafik, sygnowanych (część z nich z przywilejem królewskim), zatytułowanego „Jeźdźcy polscy, węgierscy i czarnoskórzy”. Prace ujęte kompozycyjnie w koła, należą do najsławniejszych i najlepszych dzieł della Belli, ukazujących bogactwo typów, strojów, broni i są niezwykle cennym źródłem wiadomości o Polakach XVII w. Cykl został wykonany na podstawie rysunków autora, będącego świadkiem wjazdu poselstwa Rzeczypospolitej do Paryża w 1645 r., prowadzonego przez Krzysztofa Opalińskiego (tu na rycinie ukazany rotmistrz Pieczowski, szlachcic z Chełmna, towarzyszący biskupowi Wacławowi Leszczyńskiemu). Ślad składania pośrodku, stan dobry.
Ilośc odsłon: 674