0. Maria Józefa (1699-1757), królowa Polski, żona Augusta III. Wg L. de Silvestre. 1743 r.
Maria Józefa (1699-1757), królowa Polski, żona Augusta III. Wg L. de Silvestre. 1743 r.
Miedzioryt; 51,5 x 38,0 (pl. 54,5 x 40,0)
Oficjalny portret królewski – władczyni ukazana we wspaniałej sukni, obok na stoliku insygnia królewskie i elektorskie, w tle balustrada z monumentalną wazą i papugą. Poniżej napis przedzielony tarczą herbową (Orzeł, Pogoń i herb Wettynów): „Marie Josephe Reine de Pologne Electrice de Saxe Archiduchesse d’Autriche”. Rytował znakomity grafik berliński Georg Friedrich Schmidt (1712-1775), według obrazu Louisa de Silvestre (1675-1760), artysty francuskiego, dyrektora Akademii paryskiej, pracującego dla Sasów na dworze w Dreźnie i Warszawie. Dekoracyjny portret królewski o dużych walorach artystycznych. Po konserwacji, zdublowany na pap.
Ilośc odsłon: 797