0. Kazanowski Adam (ok. 1599-1649), kasztelan sandomierski, marszałek nadworny koronny. Ryt. W. Hondius. 1646 r.
Kazanowski Adam (ok. 1599-1649), kasztelan sandomierski, marszałek nadworny koronny. Ryt. W. Hondius. 1646 r.
Miedzioryt; 25,5 x 17,0 (przycięty do odcisku płyty)
Przedstawiony w półpostaci, z podgoloną głową, w żupanie i futrze, z karabelą, prawą ręką wsparty na lasce marszałkowskiej. W tle Wisła (z ożywionym ruchem barek) oraz panorama Pragi (z dominującym kościołem Matki Boskiej Loretańskiej), w oddali jurydyka Skaryszew (obecnie w granicach Pragi). Poniżej tekst: „Illustrissimo et Excellentissimo Domino Dno Adamo in Czasniki a Casanow...”. Sygnowany – autorem grafiki, powstałej według rysunku sporządzonego ad vivum, jest Wilhelm Hondius (po 1597-1652), ceniony grafik holenderski, od ok. 1636 r. pracujący w Gdańsku, autor wielu portretów osobistości polskich, w tym króla Władysława IV i jego żony Cecylii Renaty. Adam Kazanowski był przyjacielem królewicza Władysława Wazy, z którym blisko współpracował (m.in. prowadził transakcje zakupu statków dla floty królewskiej). Przyczynił się także do rozwoju Pragi, której był ówczesnym właścicielem. Poszukiwane, także ze względu na panoramę ukazującą warszawską Pragę I połowy XVII w. Stan dobry. Bardzo rzadkie.
Ilośc odsłon: 832