0. Chmielnicki Bohdan (1595-1657), hetman zaporoski, przywódca powstania kozackiego, bohater narodowy Ukrainy. Ryt. W. Hondius. 1651 r
Chmielnicki Bohdan (1595-1657), hetman zaporoski, przywódca powstania kozackiego, bohater narodowy Ukrainy. Ryt. W. Hondius. 1651 r
Miedzioryt; 31,3 x 21,4 (pl. 37,0 x 26,0)
Portret w owalnej ramie. Hetman z buławą w prawej ręce i karabelą w lewej. W tle kartusz herbowy, poniżej tablica z napisem: „Bohdan Chmielnicky Exercitus S.R.M.tis Zaporohscensis Praefectus”. Sygnowany na płycie. Autorem portretu jest Wilhelm Hondius (1597-1652), wybitny grafik, pracujący w Gdańsku m.in. na zlecenie króla Władysława IV. Artysta pozostawił po sobie wiele znakomitych portretów osobistości polskich, w tym króla oraz królowej Cecylii Renaty, a także mapy, widoki kopalni w Wieliczce, ilustracje do książek oraz ryciny okolicznościowe związane z Gdańskiem. Ślady po przyklejeniu na stary pap. Piękny egzemplarz. Bardzo rzadkie.
Ilośc odsłon: 760