0. Zamoyska Zofia z Czartoryskich (1779-1837), córka Izabeli i Adama Kazimierza Czartoryskich, żona ordynata Stanisława Kostki, słynna z urody i przymiotów – Portret hrabiny. Ryt. J. S. Agar. 1804 r.
Zamoyska Zofia z Czartoryskich (1779-1837), córka Izabeli i Adama Kazimierza Czartoryskich, żona ordynata Stanisława Kostki, słynna z urody i przymiotów – Portret hrabiny. Ryt. J. S. Agar. 1804 r.
Miedzioryt punktowany, akwaforta; 34,0 x 28,0 (pl. 43,5 x 31,5)
Córka Izabeli i Adama Kazimierza Czartoryskich, wychowana w Puławach, m.in. pod kierunkiem F. D. Kniaźnina. Od 1798 r. była żoną Stanisława Kostki Zamoyskiego (XII ordynata zamojskiego). Zamoyska ukazana do bioder, na tle obłoków, prawą ręką podtrzymująca powiewający na wietrze szal. Portret ujęty w owalną ramkę, zwieńczoną mitrą książęcą i okoloną kwiatami lilii i róży. Całość na tle promienistej glorii. Poniżej na cokole herby Jelita Zamoyskich i Pogoń Czartoryskich oraz napis: „Sophia Countess Zamoyski. Born Princess Czartoryska”. Rytował angielski malarz i grafik John Samuel Agar (1773-1858). Grafika powstała według miniatury popularnego portrecisty francuskiego Jeana Baptisty Isabey’a (1767-1855), ucznia J. L. Davida. Według tradycji portret (obecnie w zbiorach prywatnych w Londynie), zatytułowany „Le coup de vent”, powstał podczas podróży Zamoyskich przez Kanał La Manche do Anglii. Został zamówiony dla uczczenia urodzin ich syna Władysława w marcu 1803 r. Zofia z Czartoryskich Zamoyska, nazywana „matką rodu Zamoyskich” (urodziła 7 synów i 3 córki), znana była z działalności charytatywnej (była m.in. założycielką warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności). Po konserwacji. Bardzo rzadkie.
Ilośc odsłon: 759