0. Czartoryska Izabela. Poczet pamiątek zachowanych w Domu Gotyckim w Puławach. Warszawa 1828.
Czartoryska Izabela. Poczet pamiątek zachowanych w Domu Gotyckim w Puławach. Warszawa 1828. W Drukarni Banku Polskiego, s. [2], 128, tabl. ryc. 1 (litografia), 23 cm, oryg. okł. brosz.
Egzemplarz z biblioteki hr. Jana Godziemba-Maleszewskiego (pieczątki). Pierwszy drukowany opis (katalog) zbiorów muzeum w Domu Gotyckim w Puławach, sporządzony przez jego twórczynię i właścicielkę, księżnę Izabelę Czartoryską. Muzeum powstało w 1809 r., pierwotnie planowano gromadzenie tylko zabytków obcego pochodzenia, gdyż polskie pamiątki narodowe znajdowały się już w Świątyni Sybilli. Z czasem księżna powiększyła je także o zbiory narodowe, które, w dobie niewoli, miały przypominać utraconą ojczyznę i nieść nadzieję na jej odzyskanie: „Daj Boże, aby w przyszłych wiekach wnuki nasze do tych pamiątek Sławy, Waleczności, Patryotyzmu, i tylu, niestety, boleści narodowych, mogły dodać pomniki nierozdzielne Chwały i Szczęścia” (z przedmowy autorki). Opracowanie zawiera opis ponad 1500 obiektów znajdujących się w kolejnych pomieszczeniach muzeum – pokojach (z podziałem na poszczególne ściany), przedpokojach, schodach i pomieszczeniach na górze. Dodatkowo wyróżniono rękopisy, książki drukowane i teki graficzne. Na końcu dodatek z listą nowych nabytków, wśród których widnieje kronika Bielskiego (1597), „oprawna w deski i bronzy, łańcuchem przymocowana do ściany”. Rycina, sygnowana: „rysował z natury i na kamieniu Richter”, przedstawia widok Domu Gotyckiego wraz z pięknym parkiem puławskim w tle. Okładka po konserwacji z uzupełnieniami, błędy w paginacji, podpis własnościowy, drobne marginalia w tekście, poza tym stan dobry. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 767