0. [Pomorze – Prusy Wschodnie] – G. D. Reymann. Reymann’s Special-Karte
[Pomorze – Prusy Wschodnie] – G. D. Reymann. Reymann’s Special-Karte. Entw.(orfen) u. gez.(eichnet) v. F. Handtke, gest. H. Müller ( i inni). [Głogów przed 1863; 1873-1874; Verlag von C. Flemming]. Arkuszy 23 (litografie kolorowane liniowo, złożone) o wym. 28,5 x 38,0 cm każdy, 19 x 14 cm.
Skala 1:200.000. Mapy topograficzne pochodzące z serii G.D. Reymann’s topographischer Special-Karte von Central Europa fortgesetzt. Gottlob Daniel Reymann (1759-1837) zainicjował niniejszą edycję w 1806 r., kontynuowaną dalej przez niemieckich kartografów, w tym od 1846 r. przez Friedricha Handtke (1815-1879), dyrektora biura trygonometrii w głogowskim wydawnictwie Flemminga. Od 1876 r. prawa do całości zbioru posiadał Sztab Generalny Armii Pruskiej. Oferowane arkusze obejmują głównie tereny dawnych Prus Wschodnich, częściowo Pomorza i północnych terenów Królestwa Polskiego (Mazowsze). Wśród nich: Ark. E – Tylża; ark. F – Georgenburg [ob. Majowka]; ark. G – Galtgarben; ark. H – Labiau [Labiawa, ob. Poliesk]; ark. I – Schwirwindt [Szyrwinta, ob. Kutuzowo]; ark. K – Allenburg [ob. Drużba]; ark. L – Gołdap; ark. M – Rastenburg [Kętrzyn]; ark. N – Oletzko [Olecko]; ark. O – Ortelsburg [Szczytno]; ark. P – Johannisburg [Pisz], ark. Q – Chorzellen [Chorzele]; ark. R – Ostrolenka [Ostrołęka]; ark. 3 – Musterblatt [arkusz oznaczeń] u. Rutzenhagen [Rusinowo]; ark. 6 – Hela [Hel]; ark. 7 – Królewiec; ark. 18 – Elbląg; ark. 32 – Marienweder [Kwidzyn]; ark. 33 – Osterode [Ostróda]; ark. 48 – Graudenz [Grudziądz]; ark. 49 – Soldau [Działdowo], ark. 63 – Bromberg [Bydgoszcz]; ark. 64 – Thorn [Toruń]. Jedynie arkusz oznaczeń wydano pomiędzy 1836 a 1846 r., kiedy serię Reymanna opracowywał Heinrich Berghaus. Nazwy miejscowości poza państwem niemieckim fonetycznie w języku polskim. Mapy Reymanna należą do najdokładniejszych map XIX w., stąd zostały przejęte przez niemiecką kartografię wojskową. Poszczególne arkusze podklejone na płótnie po 4 sekcje. Dołączono kopię arkusza skorowidzowego map Reymanna z oficyny Flemminga z numeracją cyfrową bądź literową (naklejoną na mapach w epoce). Mapy intensywnie używane, część z odręcznymi notatkami naniesionymi długopisem. Niewielkie ślady zalania, głównie na odwrocie, przetarcia płótna w miejscu złożenia. Stan dobry.
Ilośc odsłon: 980