0. [Atlas Księstwa Warszawskiego] – Daniel Friedrich Sotzmann. Topographischmilitärische Karte vom vormaligen Neu Ostpreussen oder dem jetzigen nördlischen Theil des Herzogthums Warschau. Berlin [Paris] 1807
[Atlas Księstwa Warszawskiego] – Daniel Friedrich Sotzmann. Topographischmilitärische Karte vom vormaligen Neu Ostpreussen oder dem jetzigen nördlischen Theil des Herzogthums Warschau. Berlin [Paris] 1807. Arkuszy 13 (miedzioryty, w tym 9 arkuszy o formacie 44 x 59; 4 arkusze z półarkuszami o wym. 44 x 84 cm, złożone).
Skala ok. 1:155.000. Mapa topograficzno-wojskowa byłych Prus Nowowschodnich, położonych ówcześnie w północnej części Księstwa Warszawskiego, w pobliżu granic z Rosją. Prusy Nowowschodnie (1795-1807) obejmowały ziemie znajdujące się na lewym brzegu Wisły, zagarnięte przez państwo pruskie w III rozbiorze Polski. Mapa opracowana w oparciu o pomiary gen. Antona von Geusaua i majora Christiana G.D. von Steina (przy udziale Polaków w służbie pruskiej) oraz Johanna Christopha von Textora (? –1812), który mapę do druku ostatecznie przygotował. Wydana przez Daniela Friedricha Sotzmanna (1754-1840), członka Królewskiej Rady Wojennej i geografa Akademii Nauk. Dziewięć arkuszy wydano w Berlinie w latach 1806-1807, a dalsze rok później po zwrocie płyt przez Francuzów. Niniejszy komplet stanowi tzw. wariant III mapy, w którym arkusze I, Ia, III i IIIa zostały odbite w Paryżu z płyt wywiezionych przez Francuzów z Berlina, dopracowanych w Paryżu. Świadczy o tym nota w języku francuskim na ark. oraz pod tytułem głównym: „Mapa ta jest dostępna w Dépôt général de la Guerre w Paryżu. Sztychował (T.) Pelicier”. Poszczególne jej arkusze obejmują: ark. I: Pisz; ark. II i IIa: Mariampol i Kowno; ark. III i IIIa: Kalwaria i Olita (ob. Alytus); ark. IV: Szczuczyn; ark. V i Va: Augustów i Grodno; ark. VI: Rypin [Lipno]; ark. VII: Mława; ark. VIII: Ostrołęka; ark. IX i IXa: Białystok i Narew; ark. X: Płock; ark. XI: Wyszogród; ark. XII: Pułtusk; ark. XIII: Bielsk Podlaski. Ark. I z kartuszem tytułowym i objaśnieniem wymowy polskich nazw. Wszystkie arkusze z etykietami składu kartograficznego Charlesa Picqueta w Paryżu, geografa, grawera i wydawcy. Według danych Centralnego Katalogu Zbiorów Kartograficznych w Polsce w 1983 r. na 19 zarejestrowanych egzemplarzy tej mapy w Polsce było tylko 5 kompletnych, natomiast w niniejszym III wariancie tylko dwie (w Krakowie i w Kórniku). Każdy arkusz podklejony na płótnie w 4 lub 6 sekcjach. Po rozłożeniu mapa zajmuje 264 x 261 cm. Po konserwacji, drobne uszkodzenia i ubytki. Arkusz I uzupełniany. Stan ogólny dobry. Rzadka kompletna edycja, zwłaszcza w tym wariancie.
Ilośc odsłon: 904