0. [Mapa Księżyca] – „Nativa Lunae Plenae...”. J. Heweliusz. 1645 r.
[Mapa Księżyca] – „Nativa Lunae Plenae...”. J. Heweliusz. 1645 r.
Miedzioryt; 31,5 x 36,0 (pl. 34,2 x 41,5)
Mapa Księżyca autorstwa Jana Heweliusza (1611-1687), najwybitniejszego po Koperniku polskiego astronoma, twórcy nowożytnej selenografii, pierwszego zagranicznego członka Royal Society. W latach 40. XVII w. uczony prowadził dokładne obserwacje Księżyca i jego powierzchni, czego efektem było wydanie słynnej „Selenografii” (Gdańsk, 1647 r.). Heweliusz wnikliwie opisał topografię satelity, uwzględniając jego widoczność w kolejnych fazach. Poszczególnym zaobserwowanym formacjom topograficznym nadawał nazwy wzorowane na ziemskich (np. Alpy). Traktat zilustrował ponad setką miedziorytowych rycin, które sam wykonał i przygotował do druku (powtarzające się słowa „autor sculpsit”; na oferowanym egz. „Autore Johanne Hevelio Aº 1645”). Po konserwacji, zdublowana, marginesy dorobione.
Ilośc odsłon: 765