0. [Mianowscy] – Odpis dyplomu nadania szlachectwa Antoniemu Mianowskiemu przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Archiwum Główne Krajowe, dat. Warszawa 16 i 17 / 28 i 29 XII 1836 r.
[Mianowscy] – Odpis dyplomu nadania szlachectwa Antoniemu Mianowskiemu przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Archiwum Główne Krajowe, dat. Warszawa 16 i 17 / 28 i 29 XII 1836 r. Dokument kaligrafowany. Herby malowane gwaszem. Pieczęcie opłatkowe Archiwum i Komisji Rządowej Sprawiedliwości. Pergamin, s. [7], 37,5 x 23,0 cm, opr. skóra z epoki, tłocz. złoc.
Z odręcznymi podpisami Walentego Huberta (1792-1880), głównego archiwisty Archiwum Głównego Krajowego (obecnie Archiwum Główne Akt Dawnych), późniejszego kierownika tegoż oraz radcy stanu Jana Kantego Ewarysta Borakowskiego (1781-1867), prawnika, późniejszego dyrektora w Komisji Rządowej Sprawiedliwości. Odpis aktu nobilitacji Antoniego Wincentego Mianowskiego (zm. 1822), prawnika, pisarza wójtowskiego i głównego sądów warszawskich, obdarzonego szlachectwem na Sejmie Wielkim w Warszawie dn. 13 XII 1791 r. Na pierwszej karcie ręcznie malowany gwaszem herb Rzeczypospolitej z czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z tarczą herbową okoloną wstęgą zwieńczoną Orderem Orła Białego. Na karcie drugiej w tekście ręcznie malowany gwaszem herb nobilitowanego (Przerowa odm.). Akt w formie wypisu z akt ziemstwa grodu warszawskiego za dokonaną oblatą z dn. 16 VI 1792 r., przechowywanych w Archiwum Głównym Krajowym. Papier stemplowy. Oprawa oryginalna z epoki, zielona skóra z tłocz. podwójną złotą i podwójnie ślepą ramką. W części centralnej tłocz. złotem stylizowany tekst: „Dyplomat szlachectwa Władysława Mianowskiego, syna Antoniego Wincentego”; „W roku 1791 nadane, a... w... 1836 roku z akt Archiwum Głównego Krajowego wypisane”. Otarcia opr. (złocenia zachowane). Stan ogólny dobry. Efektowny przykład ozdobnego i uwierzytelnionego dyplomu szlachectwa wydanego przez Archiwum Główne w Warszawie, który został kunsztownie oprawiony w warszawskiej introligatorni w 1 poł. XIX w.
Ilośc odsłon: 969