0. [Pieczęć z herbem Dołęga] – Tłok pieczętny do laku z herbem Dołęga i Rittberg. XIX/XX w.
[Pieczęć z herbem Dołęga] – Tłok pieczętny do laku z herbem Dołęga i Rittberg. XIX/XX w.
Srebro złocone, pr. 800, punce złotnika; śr. tłoka. 2,5 cm, dł. 8,5 cm
Pieczęć należała do Jeanette Ossowskiej herbu Dołęga, ur. w Chojnicach w 1808 r., zm. w 1887 r. Poślubiła kapitana hrabiego Ludwika Rittberga (1810-1850), pochodzącego z rodziny, która w 1768 r.
otrzymała od króla Stanisława Augusta polski indygenat (było dwóch oficerów z tej rodziny w wojsku koronnym). Ich syn Jerzy, ur. w Gdańsku w 1833 r., był pułkownikiem w 8 Ostpr. Inf. Reg., a jego synowie rodzili się w latach 60. XIX w. w Grudziądzu. J. Ossowska była znaczącą osobą w tej rodzinie, bo pieczęć była używana przez następne pokolenia, o czym świadczy modernistyczna rączka z początku XX w. Z jej rodziny można wspomnieć urodzonego koło Bydgoszczy Teodora, oficera Legionów, walczącego w 1807 r. w Hiszpanii (według informacji ostatniego właściciela).
Stan dobry.
Ilośc odsłon: 951