0. [Katarzyna Kalkstein] – Portret Katarzyny z Szeliskich Kalksteinowej. Polska, XIX w.
[Katarzyna Kalkstein] – Portret Katarzyny z Szeliskich Kalksteinowej. Polska, XIX w.
Olej na płótnie zdublowanym; wym. 83 x 71 cm.
Portret żyjącej w XVII w. Katarzyny z Szeliskich herbu Lubicz, żony Mateusza Kalksteina-Stolińskiego z Kleczewa koło Kwidzyna. Owal wpisany w prostokąt. Dama ubrana w staropolski strój, z czepcem z woalką na głowie. Namalowany jej herb panieński Lubicz z inicjałami: „K.K. S.Z. M”, co prawdopodobnie oznacza „sędzina ziemska malborska” – godność wielokrotnie powtarzająca się w rodzinie męża. Jej syn to Jan – podwojewodzi malborski. Portretowana pozostawiła ponad tysiąc potomków o różnych nazwiskach, m.in. Chełkowski, Donimirski, Mieczkowski, Rudowski, Schedlin-Czarliński, Wyssogota-Zakrzewski. Portret wzorowany na wizerunku z kościoła w Kalwie. Głęboka, efektowna rama z II poł. XIX w. Po konserwacji, stan dobry.
Ilośc odsłon: 931