0. Leitner Emil (1887-1953), berliński fotograf, specjalizujący się w zdjęciach obiektów architektonicznych i dzieł sztuki. Zbiór czterech fotografii willi i jej wnętrz w stylu Bauhaus. [Berlin przed 1932]
Leitner Emil (1887-1953), berliński fotograf, specjalizujący się w zdjęciach obiektów architektonicznych i dzieł sztuki. Zbiór czterech fotografii willi i jej wnętrz w stylu Bauhaus. [Berlin przed 1932]. Phot. Emil Leitner, różne formaty (21,5-24,5 x 22,5-32,0 cm).
Zdjęcia przedstawiają willę i jej wnętrza w stylu „Bauhaus”, z charakterystycznie zaokrąglonymi narożnikami. Styl „Bauhaus”, łączył sztukę z rzemiosłem (również budowlanym) i stanowił modernistyczny kierunek powstały dzięki działalności uczelni rzemieślniczo-artystycznej w Weimarze. Na odwrocie notatki ołówkiem z epoki oraz pieczęcie firmowe: „Emil Leitner / Berlin-Charlbg., Luisenpl. 5 b” [ostatni adres berliński fotografa w Charlottenburgu]. Autor fotografii po wojnie był czynny w Westfalii. Jego spuścizna w postaci negatywów (klisze i negatywy na płytkach szklanych) jest w zasobach Centrum Dokumentacji Fotograficznej Berlina (Landesbildstelle). Zdjęcia w formie odbitek żelatynowo-srebrowych. Narożniki z drobnymi uszkodzeniami (niewielkie przetarcia lub zagięcia), przykurzenia na od-
wrocie, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 921