0. [Angerer Ludwig] – Grottger Artur. Im Thale der Thränen [„Wojna” (Padół łez)]. Erklärende Worte von Hans Max. Zweite Aufl age. Wien (Wiedeń) 1869
[Angerer Ludwig] – Grottger Artur. Im Thale der Thränen [„Wojna” (Padół łez)]. Erklärende Worte von Hans Max. Zweite Aufl age. Wien (Wiedeń) 1869, Verlag von Ludwig Angerer, s. [15], tabl. 11, 36,0 cm, opr. teka pł. zdob. z epoki.
Jeden z trzech cykli rysunkowych w twórczości Artura Grottgera (1837-1867), malarza i rysownika, uznawanego za najwybitniejszego twórcę ikonografi i epoki powstania styczniowego. Cykl „Wojna” (ostatni w jego dorobku) powstawał w latach 1866-1867, wystawiony po raz pierwszy w Paryżu podczas Wystawy Powszechnej. Zakupiony przez cesarza Franciszka Józefa cykl sfotografował w Wiedniu Ludwig Angerer (1827-1879), nadworny fotograf Habsburgów. Tworzą go następujące prace mające piętnować wojnę jako największe nieszczęście ludzkości: „Pójdź w dolinę łez”; Złe wróżby (Kometa); Losowanie rekrutów; Odjazd na wojnę; Pożoga; Głód; Zdrada i kara; Obdzieranie poległych (Ludzie czy szakale?); Sieroty; Świętokradztwo; W pracowni artysty. Fotograficzne reprodukcje, śr. o wym. 14,0 x 11,0 cm, naklejone na karton firmowy 34,0 x 25,5 cm, sygnowane i opisane poniżej w języku niemieckim i francuskim. Całość poprzedzona wstępem w języku niemieckim, poświęconym twórczości Grottgera oraz poetyckim komentarzem do poszczególnych plansz. Teka, sygnowana nalepką wewnątrz: „A. Schäppel Buchbinderei Leipzig”, z dekoracyjnymi tłocz. i złoc. na licu. Drobne otarcia i uszkodzenia oprawy, karty wstępu ze śladami zagięcia (grzbiet wzmocniony), stan plansz z fotografiami bardzo dobry. Rzadkie w tej edycji.
Ilośc odsłon: 939