0. Bizański Stanisław. Widoki z Tatr w fotografiach … w Krakowie. [Kraków 1901. Nakł. Rodziny].
Bizański Stanisław. Widoki z Tatr w fotografiach … w Krakowie. [Kraków 1901. Nakł. Rodziny]. Druk. „Czasu”, k. tyt. (spis fotografii), 12 fotografii o wym. 20 x 26 cm, naklejone na karton (33 x 41 cm), teka oryg. pł. wyd.
Album Stanisława Bizańskiego (1846-1890), jednego z najwybitniejszych fotografów tatrzańskich. Wydany przez rodzinę po śmierci autora. Album składał się z 60 zdjęć, wyszczególnionych na odwrocie karty tyt. W niniejszej tece wydawniczej znajduje się 12 zdjęć przedstawiających m.in.: Czarny Staw, Dolinę Kościeliską, Dolinę za Bramką, Halę Królowej, Raptawicę w Dolinie Kościeliskiej, widok ogólny Zakopanego, widok Polany Kalatówek i Giewontu od strony Boczania oraz Wodogrzmoty w Dolinie
Roztoki. Fotografie zostały wykonane jeszcze za życia autora w 1889 r. przez Józefa Głogowskiego,
pracownika zakładu fotograficznego Bizańskiego, z myślą o edycji (zob. Żakowicz A., Gajewski K.,
Fotografia tatrzańska do 1918 r.: Stanisław Bizański, Awit Szubert i inni..., Częstochowa 2004, s. 96).
Teka wyd. z epoki niebieska, tyt. tłoczony złotem na przednim licu, obustronne ślepe ozdobne tłocz.,
wyklejka wewnętrzna z jedwabnej mory. Przetarcia na krawędziach opr. i przybrudzenia na obrzeżach.
Karta tyt. z uszkodzeniami na krawędziach. Zbrązowienia lub zażółcenia na obrzeżach kartonów, same fotografie czyste.
Ilośc odsłon: 955