0. [Secrétan M. E.]. Catalogue des tableaux anciens et modernes aquarelles et dessins et objets d’art, formant la célèbre collection de... T. 1-2 (w dwóch wol.). Paris (Paryż) 1889
[Secrétan M. E.]. Catalogue des tableaux anciens et modernes aquarelles et dessins et objets d’art, formant la célèbre collection de... T. 1-2 (w dwóch wol.). Paris (Paryż) 1889. Boussod, Valadon et Cie, s. [4], XVI, 104; 137, tabl. ilustr. 120, 39,5 cm, opr. luksusowa skóra z tłocz i złoc, brzegi kart złoc.
Wielkoksiążęcy superekslibris cesarskiej rodziny Romanowych. Wiązane inicjały „AП” pod korona książęcą odnoszą się do brata cara Aleksandra III, Pawła Aleksandrowicza (1860-1919). Egzemplarz nabyty w swoim czasie w Paryżu od księcia Jusupowa. Dzieło odbite w nakładzie 300 egz., w tym 250 numerowanych. Oferowany egz. ma nr 201 i wydrukowany został na pap. japońskim. Katalog aukcji obrazów z kolekcji M.E. Secrétana, która miała miejsce w pierwszych dniach lipca 1889 r. w Paryżu. Aukcja wzbudziła olbrzymią sensację wśród muzealników i na europejskim rynku sztuki z uwagi na obecność w ofercie aż dwóch obrazów Vermeera van Delft, a także dzieł Milleta i Rembrandta. W Holandii rozpisano narodową subskrypcję celem nabycia obrazów Vermeera. W wyniku aukcji większość oferowanych arcydzieł została zakupiona przez Luwr. Oprawa luksusowa Julesa Meyera, sygnowana (tłok złotem na grzbiecie opr. obu tomów): skóra brązowa, grzbiet sześciopolowy, zwięzy wypukłe, szeroka dublura tłoczona złotem, wyklejki jedwabne. Niewielkie zaplamienie oprawy, poza tym stan bardzo dobry. Ładny egzemplarz.
Ilośc odsłon: 929