0. [Powstanie listopadowe] – „Prophétie de 1812, par le colonel B.D., publiée en 1831”. Lit. G. Engelmann. 1831 r.
[Powstanie listopadowe] – „Prophétie de 1812, par le colonel B.D., publiée en 1831”. Lit. G. Engelmann. 1831 r.
Litografia kolorowana ręcznie; 46,0 x 58,5 (cała plansza)
Alegoryczna kompozycja, zatytułowana: „Proroctwo 1812 roku pułkownika B.D. opublikowane w 1831 r.”; odnosząca się do wydarzeń 1812 roku (kiedy dzięki cesarzowi Napoleonowi nastąpiło odrodzenie Polski), a także do powstania listopadowego (kiedy zmartwychwstanie Polski miało miejsce dzięki poświęceniu samych Polaków). W centrum kompozycji wiersz w języku francuskim, głoszący chwałę Napoleona i jego zasługi dla Polski; dokoła sztandary państw – „przyjaciół i sprzymierzeńców” cesarza; ponad nimi flagi z Orłem, Pogonią oraz polski sztandar królewski i orzeł cesarski. W narożnikach widoki miast, opisane: radosny Paryż, smutny Petersburg, płonąca Moskwa i zamyślony Londyn. Litografia sygnowana poniżej kompozycji – autorem koncepcji był pułkownik B.D., litografował Godefroy Engelmann (1788-1839) , autor i wydawca wielu francuskich litografii z I połowy XIX w. Po fachowej konserwacji, zdublowana na bibułce, fragmenty szerokich marginesów uzupełnione. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 864