0. [Ubiory polskie] – „Chłop przy robocie.”. Wg J. P. Norblina. 1818 r.
[Ubiory polskie] – „Chłop przy robocie.”. Wg J. P. Norblina. 1818 r.
Akwaforta, akwatinta, kolorowana akwarelą; 25,0 x 16,5 (pl. 37,0 x 27,0)
Pochodzi z teki „Zbiór rozmaitych strojów polskich”, najważniejszego i najbardziej znanego dzieła Jana Piotra Norblina (1745-1830), artysty francuskiego, przez 30 lat pracującego w Polsce. Norblin, znakomity obserwator, tworzył m.in. liczne szkice o tematyce rodzajowej, w doskonały sposób dokumentując życie w Polsce końca XVIII w. Po powrocie do Francji szkice stały się inspiracją do powstania następnych prac artysty. W latach 1804-1817 opracował zespół około 100 akwarel, poświęconych strojom polskim. Wybranych 50 rysunków powtórzył w technikach graficznych Philibert-Louis Debucourt (1755-1822), francuski malarz i grafik, członek Akademii paryskiej. Teka ta ukazywała się w zeszytach w Paryżu od 1818 r. Była wysoko ceniona już przez współczesnych za wartość kostiumologiczną i obyczajową. Nieznaczne naderwania i zabrudzenia szerokich marginesów, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 923