0. [Warszawa – powstanie listopadowe] – Zdobycie przez Rosjan okopów Woli 25 sierpnia/6 września 1831 r. Wg H. Verneta. 1851-1862 r.
[Warszawa – powstanie listopadowe] – Zdobycie przez Rosjan okopów Woli 25 sierpnia/6 września 1831 r. Wg H. Verneta. 1851-1862 r.
Litografia; 26,5 x 46,5 (pl. 34,5 x 52,0)
Atak oddziałów rosyjskich na bronione przez wojsko polskie pod dowództwem generała Józefa Sowińskiego umocnienia na Woli – w oddali widoczny kościół św. Wawrzyńca, uwieczniony przez wielu artystów jako miejsce śmierci generała. Plansza nr 24 z wydawanej w latach 1851-1862 monumentalnej serii „Russkij chudożestwiennyj listok”; litografował Wilhelm Georg Timm (1820-1895), malarz i grafik pochodzenia niemieckiego, pracujący w Petersburgu. Artysta był uczniem Horacego Verneta (1789-1863), słynnego francuskiego malarza batalisty; litografi a powstała według obrazu Verneta z kolekcji Pałacu Zimowego w Petersburgu. Sygnowana na kamieniu oraz poniżej kompozycji, odbita w zakładzie Minstera. Drobne zagniecenia i zabrudzenia, poza tym stan dobry. Rzadkie – katalog zbiorów Gocla nie notuje.
Ilośc odsłon: 942