0. [Śmierć Józefa Poniatowskiego] – „Mort du Prince Joseph Poniatowski en traversant l’Elster le 19 Octobre 1813” . Ryt. Ph. Debucourt. Ok. 1820 r.
[Śmierć Józefa Poniatowskiego] – „Mort du Prince Joseph Poniatowski en traversant l’Elster le 19 Octobre 1813” . Ryt. Ph. Debucourt. Ok. 1820 r.
Akwatinta; 60,2 x 78,8 (w świetle p-p)
Jedna z najbardziej znanych rycin w ikonografii księcia Józefa Poniatowskiego, autorstwa wybitnych artystów francuskich. Przedstawia moment śmierci księcia, który, w ułańskim mundurze, na białym koniu, ginie w nurtach Elstery, osłaniając wraz ze swoimi żołnierzami odwrót armii Napoleona. Poniżej tytuł w języku francuskim oraz sygnatury. Rycina powstała według słynnego obrazu Horacego Verneta (1789-1863), znakomitego malarza i litografa francuskiego, specjalizującego się w przedstawieniach historycznych i batalistycznych. Obraz ten był wystawiany na paryskich Salonach w latach 1817, 1819 i 1822, oraz wielokrotnie kopiowany w grafice – jako wyraz uwielbienia Europy dla bohaterskiego księcia. Rytował Philibert Louis Debucourt (1755-1832), wybitny malarz i grafik francuski, mistrz techniki akwatinty. Drobne uszkodzenia, niewielkie naderwania, poza tym stan dobry. Oprawiona w drewnianą, biedermeierowską ramę z czarnymi narożnikami.
Ilośc odsłon: 925