0. [Volumina Legum]. Prawa, Konstytucye y Przywileie Królestwa Polskiego... Warszawa 1782
[Volumina Legum]. Prawa, Konstytucye y Przywileie Królestwa Polskiego y Wielkiego Xięstwa Litewskiego, y wszystkich Prowincyi należących: Na walnych Seymiech Koronnych Od Seymu Wiślickiego Roku Pańskiego 1347 Aż do Ostatniego Seymu uchwalone. T. 5. Warszawa 1782. W Drukarni J.K.Mci y Rzeczpospolitey u Xięży Scholarum Piarum, folio, k. [1], s. 983, k. [1], tabl. rozkł. 1, opr. z epoki,
pperg.
E.XXXIII, 324-325. Egzemplarz z księgozbioru Chrzanowskich w Moroczynie (pieczątka,ekslibris Wincentego Chrzanowskiego). Wydanie 1. Tom zawiera zbiór konstytucji sejmowych z lat 1775-
1780. Obejmuje m.in. ustawy sejmu rozbiorowego obradującego w latach 1773-1775. Volumina Legum, monumentalne wydanie zbioru praw i konstytucji polskich od połowy XIV w. zainicjowane zostało przez Józefa Andrzeja Załuskiego (1702-1774), biskupa kijowskiego, mecenasa kultury i nauki, historyka, bibliofila, współzałożyciela Biblioteki Załuskich w Warszawie, który nakłonił do współpracy Stanisława Konarskiego (1700-1773), pijara, publicystę i reformatora szkolnictwa, założyciela słynnego Collegium Nobilium. W zamyśle twórców seria zbierająca i porządkująca prawa i konstytucje miała służyć przyszłej reformie ustroju Rzeczypospolitej, kształceniu elit oraz badaniom nad historią państwa polskiego. Opr.: perg., na licach pap. marm., brzegi k. barw. Otarcia pap. opr., poza tym stan bardzo dobry.
Ilośc odsłon: 711