0. [Konfederacja Targowicka]. Summaryusz czynności Konfederacyi G. Oboyga Narodów od dnia 11. miesiąca września 1792
[Konfederacja Targowicka]. Summaryusz czynności Konfederacyi G. Oboyga Narodów od dnia 11. miesiąca września 1792 roku w Brześciu Litewskim rozpoczętych, na mocy prawa titulo: „Zalecenie WW. Kanclerzom O.N. ażeby summaryusze sancitów Konfederacyi Targowickiey, rozdrukowane i po województwach rozesłane były” ułożony. B.m. [1792]. B.w., folio, k. [38], poszyt wyd.
E.XXX, 48-49. Sumariusz działań Konfederacji Targowickiej od momentu połączenia konfederacji generalnej i litewskiej i rozpoczęcia wspólnych obrad w Brześciu Litewskim. Sumariusz obejmuje okres od 11 września 1792 do 7 lipca 1793. Do karty o kustoszu G2 druk petitem, następnie druk garmontem. „Pod każdym dniem zaprotokołowano czynności dokonane w danym dniu wraz z regestrem treści. Razem zaprotokołowano 650 czynności. Już w lutym pojawiają się wiadomości o wkroczeniu wojsk rosyjskich, celem dezarmowania wojsk Rzeczypospolitej i o planach dalszego rozbioru, co wywołuje wielkie zaniepokojenie w generalności oraz żywą korespondencję i protestacje” (Estreicher). Estreicher nie określa jednoznacznie miejsca druku: „druk zapewne w druk. jaraczewskiej, w tym czasie (sierpień 1792) zakupionej”. Karta A z uzupełnionym górnym marginesem, karta C z ubytkiem dolnego marginesu, ostatnia karta z ubytkiem dolnej części, na początkowych kartach ślady zawilgocenia, poza tym stan dobry. Cenne źródło do działalności konfederacji targowickiej. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 758