0. Chmielowski Benedykt. Nowe Ateny albo Akademia Wszelkiey Scyencyi pełna... Lwów 1756
Chmielowski Benedykt. Nowe Ateny albo Akademia Wszelkiey Scyencyi pełna. Na różne tytuły, iak na szkolne classes podzielona, mądrym dla memoriału, idiotom dla nauki, politykom dla praktyki, melancholikom dla rozrywki, erigowana. Część czwarta, a drugi Supplement. Lwów 1756. Druk J.K.M. Collegii Societatis Jesu, 4°, s. [12], 628, [8], opr. z epoki skóra z tłocz.
E. XIV, s. 173. Pierwsza polska encyklopedia wszelakiej wiedzy z zakresu geografii, przyrody, historii
etc., pisana ozdobnym, pełnym makaronizmów językiem. Dzieło kompilacyjne obejmujące całą dostępną wiedzę z okresu poprzedzającego oświecenie (patrz pozycje poprzednie). Niniejszy czwarty tom obejmuje obszerne opisanie świata, w tym opis Królestwa Polskiego (s. 294-399), a także niezwykle ciekawy rozdział na temat Ameryki oraz informacje na temat prawosławia i Kościoła anglikańskiego. Strony uszkodzone z ubytkiem tekstu i reperowane: s. tyt., 192-195, 208-209, 216-219, 230-231, 240-241, 246-247, 256-257, 412-413. Postrzępione marginesy kilku pierwszych i ostatniej karty, niewielki ślad zalania na marginesach. Otarcia opr. Rzadkie, jako że tomy 3 i 4 miały tylko jedno wydanie.
Ilośc odsłon: 984