0. Chmielowski Benedykt. Nowe Ateny albo Akademia wszelkiey scyencyi pełna... Lwów 1746
Chmielowski Benedykt. Nowe Ateny albo Akademia wszelkiey scyencyi pełna, na rozne tytuły, iak na classes podzielona, mądrym dla memoryału, idiotom dla nauki, politykom dla praktyki, melancholikom dla rozrywki. Erigowana […] Częsc wtora Ta część swiat cały z wszelką stawi ciekawością. Lwów 1746. W Drukarni J. K. Mci. Colleg. Leop. Societatis Jesu, 4°, k. [5], s. 789, [5], opr. współcz., skóra.
E.XIV, 172. Wdanie pierwsze (patrz poz. poprzednia). Tom zawiera informacje na temat państw Europy (Hiszpania, Francja, Rzym, Włochy, Papiestwo, Niemcy, Szwecja, Dania, Anglia, Rosja, Turcja), Azji (Ziemia Święta i Jerozolima, Persja, Mongolia, Indie, Chiny, Japonia), Afryki i Ameryki. Na stronach 286-422 znajduje się obszerne hasło „Królestwo Polskie”, w którym pomieszczono opis ziem wchodzących w skład Rzeczypospolitej, charakterystykę głównych miast polskich, gór, rzek, surowców mineralnych, poczet władców polskich od legendarnego Lecha, skład Senatu, charakterystykę najważniejszych urzędów świeckich i kościelnych, rozdział poświęcony prawom polskim, wykaz błogosławionych i świętych polskich, spis cudownych i słynących łaskami obrazów. Błędy w pag. Opr. sygn. ślepym tłokiem „Marek Bauer. Warszawa”; brązowa skóra, szyldziki z tytulaturą i numeracją tomu. Ekslibrisy. Podkreślenia i marginalia, na k. miejscami przebarwienia. Egzemplarz po fachowej konserwacji, krawędzie kilku k. wzmocnione i uzupełnione.
Ilośc odsłon: 968