0. [Mickiewicz Adam] – Medalion portretowy w drewnianej ramce. David d’Angers (według), XIX w.
[Mickiewicz Adam] – Medalion portretowy w drewnianej ramce. David d’Angers (według), XIX w.
Brąz; średnica 18,2 cm
Popiersie portretowe profilem w prawo, po lewej napis: „Adam Mickiewicz”, poniżej: „David A Weimar 1829”. Portret poety, wzorowany na medalionie wykonanym w Paryżu w 1829 r., który powstał według szkicu sporządzonego z natury przez Davida d’Angers podczas spotkania z Mickiewiczem w Weimarze(gdzie Wieszcz przebywał latem 1829 r., w celu spotkania z Goethem). Pierre Jean David d’Angers(1788-1856), francuski rzeźbiarz doby klasycyzmu, ceniony za plakiety portretowe oraz pomniki, uchodził za przyjaciela Polaków – w jego pracowni uczyło się kilku polskich studentów, artysta portretował także wybitne osobistości polskiej historii (poza Mickiewiczem także m.in. Joachima Lelewela,Adama Czartoryskiego, Tadeusza Kościuszkę). Z Mickiewiczem łączyła artystę wieloletnia przyjaźń,zapoczątkowana spotkaniem podczas obchodów 80 urodzin Goethego w Weimarze w 1829 r.; w tym samym roku poza plakietą powstało także brązowe popiersie portretowe poety. Medalion z portretem Mickiewicza cieszył się w XIX stuleciu dużą popularnością i był kilkakrotnie kopiowany, m.in. przez warszawską firmę Minterów (w różnych wymiarach). Plakieta zamontowana na podkładzie wyklejonym aksamitem (23x23 cm), z uszkiem do zawieszenia. Stan plakiety dobry, przetarcia i zabrudzenia tkaniny.
Ilośc odsłon: 969