1. Stryjeńska Zofia. Tańce polskie. Jedenaście wielobarwnych rotograwiur. Słowo wstępnenapisał Artur Schroeder. Warszawa 1938
Stryjeńska Zofia. Tańce polskie. Jedenaście wielobarwnych rotograwiur. Słowo wstępnenapisał Artur Schroeder. Warszawa 1938, Wydawnictwo J. Mortkowicza, k. [12], tabl. 10 (barwne rotograwiury), 40,5 cm, opr. wyd. teka tekt. z naklejoną rotograwiurą.
Wydanie II. Jedna z najbardziej znanych tek graficznych w dorobku Zofii Stryjeńskiej, zawierająca 10 plansz z przedstawieniem par tanecznych w strojach ludowych z różnych rejonów Polski: góralski, krakowiak, kołomyjka, kujawiak, mazur, oberek, polka, polonez, zbójnicki i żydowski (oraz naklejona na lico teki plansza tyt. z tańczącym góralem). Plansze opatrzone tytułami, datą „1927” oraz sygnaturą „Z. Stryjeńska”; wszystkim towarzyszą karty z nutami w opracowaniu profesora UJ, historyka muzyki Zdzisława Jachimeckiego. Nuty pochodzą z utworów największych polskich kompozytorów (Chopina, Moniuszki, Paderewskiego) oraz oryginalnych kompozycji ludowych. „Tańce polskie” są do dziś najbardziej znanym przedstawieniem plastycznym polskich tańców regionalnych, spopularyzowanym przez wielokrotne reprodukcje pocztówkowe. Uszkodzenia i zabrudzenia opr., równomierne zażółcenie pap., na odwrocie plansz ślady zamontowania, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 1051