Sienkiewicz Henryk. Bez dogmatu. Powieść. Wydanie dziewiąte. T. 1-3 (Pisma Henryka Sienkiewicza w układzie Ignacego Chrzanowskiego. T. XIV-XVI). Warszawa 1928.
Sienkiewicz Henryk. Bez dogmatu. Powieść. Wydanie dziewiąte. T. 1-3 (Pisma Henryka Sienkiewicza w układzie Ignacego Chrzanowskiego. T. XIV-XVI). Warszawa 1928. Nakład Gebethnera i Wolffa, s. 195; 215; 218, 18,5 cm, współopr., opr. z epoki płsk. ze złoc. napisem na grzbiecie.
Jedna z najważniejszych powieści Henryka Sienkiewicza (1846-1916), w formie poufnego dziennika spisywanego przez głównego bohatera, stanowiła artystyczny eksperyment o dużej doniosłości w dziejach prozy polskiej. Utwór podejmuje problem człowieka końca XIX wieku, pozbawionego trwałych zasad moralnych i celu, do którego mógłby dążyć. Ze względu na tematykę oraz brak jednoznacznego potępienia głównego bohatera utwór wzbudził burzliwą dyskusję i wywołał zarzuty amoralności. Oprawa z epoki: półskórek zielony, na grzbiecie złocona tytulatura. Podpis własnościowy, stan bardzo dobry.
Ilośc odsłon: 972