Mickiewicz Adam. Konrad Wallenrod. Powieść historyczna z dziejów litewskich i pruskich. Z siedmiu ilustracjami Juliusza Kossaka. Lwów 1890. Nakładem Księgarni H. Altenberga, s. [6], 88, tabl. ilustr. 7, 23,5 cm, opr. wyd. pł. z bogatymi zdobieniami i złoc., brzegi kart złoc.
Jeden z ważniejszych utworów A. Mickiewicza w formie historycznej powieści poetyckiej osadzonej w realiach XIV w., kiedy Krzyżacy, podbiwszy ziemie aż po Niemen, zagrozili Litwie ostateczną zagładą. Dzieło wydane po raz pierwszy w 1828 r., zostało odebrane jako utwór odnoszący się do czasów współczesnych autorowi i uznane za inspirację do powstania listopadowego („Słowo stało się ciałem, a Wallenrod Belwederem”). Książka ozdobiona ilustracjami Juliusza Kossaka (1824 – 1899), wybitnego malarza słynącego z przedstawiania scen historycznych. Nieaktualna pieczątka własnościowa i dedykacja z 1908 r. na k. tyt. Niewielkie przetarcia oprawy i przybrudzenia papieru, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 1064