[Powstanie Warszawskie]. Robotnik. Centralny Organ PPS. Warszawa. Rok. LI. Nr 18 (11 sierpień 1944); Nr 28 (21 sierpnia 1944); Nr 30 (23 sierpnia 1944); Nr 32 (25 sierpnia 1944); Nr 33 (26 sierpnia 1944); Nr 36 (29 sierpnia 1944); Nr 39 (1 września 1944); Nr 48 (11 września 1944); Nr 50 (13 września 1944). Druk dwustronny (7 numerów) i jednostronny (2 numery), różne wym., śr. 46,5 x 31,0 cm oraz 33,5 x 21,5 cm, bez opr.
Dziewięć numerów pisma socjalistycznego „Robotnik”, wydawanego z przerwami w latach 1894-2003, związanego z Polską Partią Socjalistyczną. W okresie Powstania Warszawskiego pismo to miało jeden z największych nakładów. Ukazywało się w Śródmieściu, od 2 sierpnia do 4 października. Numery pisma zawierają wiadomości polityczne (oświadczenie premiera Mikołajczyka, o pomocy aliantów i klęskach Hitlera), doniesienia z frontu oraz o sytuacji w stolicy, w tym liczne apele o poszukiwaniu rodziny. Wśród doniesień z Warszawy informacja o pokazie filmu powstańczego (23.VIII.), o zdobyciu Pasty, apel o pomoc dla internowanych w Pruszkowie, o pożarze w Kościele Św. Krzyża („Spłonęły serca Szopena i Rejmonta”), o sytuacji Polaków na Pradze. Po konserwacji, ubytki uzupełnione, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 972