0. Buczacz. Makata z manufaktury Potockich. I poł. XX w.
Buczacz. Makata z manufaktury Potockich. I poł. XX w.
Jedwab, nić metalowa złota, technika żakardowa; 138 x 103 cm
Makata z dekoracją typową dla okresu Młodej Polski, utworzoną ze stylizowanych kwiatów i kłosów zbóż. Koloryt: złoty, żółty, czerwony, zielony. Powstała w pracowni założonej pod koniec lat 70. XIX w. w dobrach braci: Emila, Oskara i Artura Potockich w Buczaczu. Manufakturą zajmował się głównie Oskar Potocki, który około 1879 r. zatrudnił pochodzących z Buczacza braci: Włodzimierza, Iwana, Stefana i Dymitra Nagórzańskich. Między 1905 a 1913 r. prowadzenie fabryki przejął bratanek Oskara Artur Potocki (syn Artura). Pracownia w Buczaczu działała do r. 1939. Makaty buczackie, kopiujące często wzory dawnych tkanin polskich lub wschodnich, cieszyły się wielkim powodzeniem, często stosowane były w salonach jako tło do zawieszenia broni lub pamiątek rodzinnych. Zagniecenia i załamania spowodowane sposobem przechowywania, przetarcia, miejscami ubytki, niewielkie zabrudzenia. Wzdłuż górnej krawędzi doszyte kółeczka do zawieszenia. Dekoracyjna, ciepła kolorystyka.
Ilośc odsłon: 1639