Album oficera Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie 1927-1928, k. [17], fot. [113], 23 x 33 cm, opr. karton z epoki.
Album zawiera 113 oryginalnych fotografii. Obejmuje wizytę słuchaczy Wyższej Szkoły Wojennej oraz Sztabu Głównego Wojska Polskiego w Rumunii (1927) i Jugosławii (1928). Ponadto kronika z wycieczki do Turcji i podróże Wyższej Szkoły Wojennej po Polsce oraz wyjazd rodzinny do Ciechocinka (1930). Wśród portretów zbiorowych m.in.: płk Józef Kordian Zamorski (1890-1983), ówczesny zastępca szefa Sztabu Głównego, późniejszy gen. dywizji i szef Policji Państwowej; płk dypl. Wacław Dehnel (1885-1971), wykładowca WSWoj.; poseł RP w Belgradzie Michał Kwapiszewski (1884-1981), Włodzimierz Ludwig (1889-1961) i Stanisław Grodzki (1895-1946) – attaché wojskowi polskich placówek dyplomatycznych w tych krajach. Słuchaczami tego kursu byli m.in. ówcześni oficerowie, a późniejsi generałowie: Tadeusz Klimecki (1895-1943), współpracownik Władysława Sikorskiego; Bolesław Rakowski (1895-1950), dowódca 2. Brygady Pancernej w 2. Korpusie Polskim; Leon Strzelecki (1895-1968), dowódca Podolskiej Brygady Kawalerii; Jan Karcz (1892-1943), dowódca Mazowieckiej Brygady Kawalerii. Na uwagę zasługuje fotografia uroczystości złożenia wieńca przez polskich oficerów na Grobie Nieznanego Żołnierza na szczycie Avala koło Belgradu oraz autograf płk. Józefa Kordiana Zamorskiego. Autor i przedwojenny właściciel albumu, major kawalerii, został uwidoczniony na jednym z amatorskich portretów wraz z kolegą („Ja i rotmistrz Kacperski”). Zdjęcia amatorskie i sygnowane (11 z Jugosławii miejscowego autora), o wym. średnio 6 x 9 (11 cm) i mniejszym oraz w formacie pocztówkowym. Fotografia portretowa z wizyty w pułku lotniczym w Bukareszcie o wym. 17 x 23 cm. Wszystkie podpisane w epoce. Ślady przybrudzenia i otarcia krawędzi na okł., poza tym stan dobry, a fotografii bardzo dobry.
Ilośc odsłon: 1067