Zaydler Bernard. Storia della Polonia fino agli ultimi tempi. T. 1-2 (w dwóch wol.). Firenze (Florencja) 1831. Per V. Batelli e Figli, s. [4], XII, 5-439, [1], portretów 23, tabl. ryc. 38 (w tym 15 kolor.), widok Wieliczki; 732, [8], portretów 12, tabl. ryc. 14 (w tym 2 kolor.), plany 2 (rozkł.), widoki Warszawy 11 (miedzioryty), 23 cm, opr. płsk. ze złoc., brzegi kart prószone.
Jedna z najpiękniejszych ilustrowanych książek (łącznie około 100 miedziorytów), dotyczących historii Polski, wydanych w XIX w. Dzieło Bernarda Zaydlera (1799-1855) – polskiego prawnika i historyka osiadłego we Florencji. Ryciny wykonane przez włoskich sztycharzy na podstawie polskich pierwowzorów przedstawiają portrety pisarzy, uczonych, władców i królów polskich, kolorowane wizerunki herbów i orderów polskich, rozkładane plany Krakowa i Warszawy, 11 widoków Warszawy (wykonanych na podstawie akwatint Fryderyka Dietricha), 11 kolorowych tablic ze strojami polskimi. Na szczególną uwagę zasługują ręcznie kolorowane ryciny wykonane według rysunków Aleksandra Orłowskiego: scena jarmarku (19x32 cm), biwak Kozaków oraz biwak szwoleżerów polskich. Egzemplarz po fachowej konserwacji, zachowane oryginalne grzbiety opraw półskórkowych z epoki. Brak dwóch mapek i czterech rycin. Stan bardzo dobry.
Ilośc odsłon: 1059