Crébillon Claude-Prosper Jolyot de. Sittenbilder unserer Zeit.Leipzig (Lipsk) 1911. Privatdruck, s. 213, tabl. il. 10 (heliograwiury), 22,5 cm, opr. pperg. ze złoc., z epoki.
Druk prywatny, wydany w nakładzie 500 numerowanych egzemplarzy, oferowany nosi nr 494. Jedno z ostatnich opublikowanych dzieł Claude-Prospera Jolyot de Crébillona (1707-1777), francuskiego pisarza, przedstawiciela libertynizmu. Jego utwory o tematyce erotycznej przyniosły mu sławę na paryskich salonach, a wydawane drukiem stały się powodem procesu i wygnania z Paryża. Powieść „Obraz obyczajów naszych czasów” zilustrował markiz Franz von Bayros (1866-1924), publikujący pod pseudonimem Choisy le Conin, od 1897 r. mieszkający w Monachium, gdzie w 1904 r. odbyła się jego pierwsza wystawa. Bayros zdobył europejską sławę jako ilustrator oraz autor ekslibrisów, przede wszystkim o treści erotycznej. Ilustrował klasyczne dzieła literatury, m.in. Baśnie z 1001 Nocy, pamiętniki Casanovy, Dekamerona Boccaccia. Jego twórczość, otoczona aurą skandalu, stała się jednym z symboli fin de siècle. W części drugiej oferowanej pozycji dołączono opowiadanie „Geschichte der Zairette” Alexandre-Jean-Josepha Le Riche de la Popiliniere’a (1692-1762), finansisty, jednego z najbogatszych Francuzów swej epoki, a także mecenasa wielu twórców i autora dzieł literackich. Oprawa z epoki, pperg. ze złoc. ornamentem i tyt., na licu winietka tyt. Ilustracje Bayrosa na osobnych tablicach, jego projektu także karta tyt. oraz finalik. Otarcia oprawy, wyklejki nowe, niewielkie poluzowanie bloku oraz drobne zabrudzenia wewnątrz, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 1216