0. Testa Pietro (1612-1650) – Śmierć Katona Młodszego. XVII r.
Testa Pietro (1612-1650) – Śmierć Katona Młodszego. XVII r.
Akwaforta; 27,0 x 40,0 (w świetle oprawy)
Sygnowana na płycie: „P. Testa 1648”. Autorem grafiki, ukazującej samobójczą śmierć rzymskiego filozofa i polityka Katona Młodszego (który nie chciał być świadkiem upadku republiki), jest artysta włoski Pietro Testa. Grafik i rysownik, pracujący w Rzymie, m.in. w pracowni Pietro da Cortony, uznawany jest za jednego z najciekawszych, niedocenionych artystów XVII w. Stojący w opozycji do dojrzałego baroku, silnie nawiązujący do antyku, stał się jednym z prekursorów klasycyzmu. W prawym dolnym rogu opis wydarzenia historycznego po łacinie, wzdłuż dolnej krawędzi adres rzymskiego wydawcy (Arnoldus van Westerhout (1651-1725). Odbitka z II połowy XVII w. Drobne przebarwienie papieru, poza tym stan dobry. Oprawiona w ramę 43,0 x 56,0 cm.
Ilośc odsłon: 1236