0. [13 Pułk Ułanów Wileńskich] – Ułan (karykatura i tekst żurawiejki). Rys. S. Stefański. Ok. 1923 r.
[13 Pułk Ułanów Wileńskich] – Ułan (karykatura i tekst żurawiejki). Rys. S. Stefański. Ok. 1923 r.
Akwarela, tusz na kartonie; 27,0 x 22,0 cm (cała plansza)
Przedstawienie ułana z 13 Pułku Ułanów Wileńskich. W prawym dolnym rogu tekst żurawiejki odnoszącej się do pułku: „Ten różowy – chociaż granda, lecz bojowy” (nawiązanie do różowych barw proporczyków). Żurawiejki - żartobliwe dwuwiersze poświęcone poszczególnym jednostkom, początkowo odnoszące się jedynie do pułków ułanów, z czasem także do innych formacji. Piosenki te śpiewali oficerowie, jedynie w swoim gronie, podczas nieformalnych spotkań. Zabrudzenia, niewielkie ubytki papieru prawego dolnego narożnika. Na odwrocie rysunek ołówkiem (oddział ułanów).
Ilośc odsłon: 1201