[Warszawa] – Dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Rys. T. Babczyński. Po 1845 r.
Akwarela, tusz; 22,2 x 34,7 (pl. 26,0 x 38,0)
Widok wzniesionego w latach 1844-1845 według projektu Henryka Marconiego Dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Budynek, istniejący do 1944 r., położony był u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich. Widok, wzbogacony o sztafaż (dorożka, wozy, przechodnie), sygnowany w lewym dolnym narożniku: „Rysował z natury Tytus Babczyński” (oraz w prawym dolnym narożniku: „Z natury”). Tytus Babczyński (1830-1910), matematyk i fizyk, początkowo studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie, następnie na wydziale fizyczno-matematycznym Uniwersytetu w Petersburgu. Od 1857 r. uczył matematyki w SSP, od 1862 r. był profesorem w Szkole Głównej w Warszawie. Drobne zabrudzenia, zagniecenia i naderwania papieru (podklejone). Rzadkie – prace Babczyńskiego nie pojawiają się na rynku antykwarycznym.
Ilośc odsłon: 1174