[Atlas]. Mapy Polski, tablice genealogiczne i widoki miast polskich. Z. Châtelain. 1714 – 1735 r.
Atlas formatu folio, zawierający komplet map i rycin oraz tekst poświęcony Polsce, pochodzących z atlasu „Atlas historique, ou nouvelle introduction à l’histoire” wydawanego w Amsterdamie w latach 1714-1735 przez Zachariasza Châtelaina. Miedzioryty w większości kolorowane, łącznie 7 plansz graficznych plus 16 kart tekstu: 2 mapy każda o wym. 54,0 x 62,0 cm; 3 tabl. o wym. śr. 44,0 x 100,0 cm; 1 tabl. o wym. 44,0 x 53,0 cm; 1 pl. widok. o wym. 44,0 x 52,0 cm; 16 k. tekstu o wym. 44,0 x 28,0 cm. Na zespół składają się następujące mapy: 2 mapy ogólne Polski („Carte de Pologne avec la chronologie des rois” i „Nouvelle carte du Royaume de Pologne”); 4 tzw. mapy genealogiczne władców i książąt polskich („Carte généalogique de Pologne…”); 1 plansza z widokami trzech polskich miast („Carte des trois ordres qui composent l’état de la République de Pologne) – Warszawy, Krakowa i Wilna, oraz część opisowa zawierająca krótką historię Polski i chronologię władców polskich napisaną przez francuskiego geografa N. Gueudeville’a. Zarówno mapy jak i ryciny genealogiczne prezentują wielkie walory dekoracyjne i edukacyjne: piękne kolorowanie, obfitość herbów królewskich, rodowych oraz herbów miast, wkomponowanych w tło grafik ramki z tekstem oraz mapki. Elegancka oprawa współczesna w szeroki półskórek, grzbiet sześciopolowy, w drugim polu skórzany szyldzik z tytulaturą. Stan bardzo dobry. Bardzo dekoracyjne.
Ilośc odsłon: 1098