[Mickiewicz Adam]. Znicz.Noworocznik wydany przez Józefa Krzeczkowskiego. Wilno 1834. Drukiem T. Glücksberga, s. [14], 224 (brak s. 119-122), tabl. ryc. 5 (litografie, w tym 3 rozkł.), 15,5 cm, opr. z epoki płsk. ze złoc.
Noworocznik wileński wydawany w latach 1834-1835 przez Józefa Krzeczkowskiego. W tomie m.in.: Fijałek (A.E. Odyniec); Dumy na śmierć Telimeny (L. Kropiński); Wieńce. Fantazja (J.I. Kraszewski); Stan Litwy do przyjęcia wiary chrześcijańskiej; Wioska (Adam Wawrzyniec Rzewuski); Podróż po mojej szkatułce (J.I. Kraszewski); Na stronach 63-71 pierwodruk utworu Adama Mickiewicza: „Wyjatek z tragedyi Szyllera Don Carlos. Przekład Adama Mickiewicza. Akt. I. Scena I”;Statystyczne obrachowanie ludności miasta Wilna w roku 1832 (M. Baliński); Obraz życia Franciszka Karpińskiego; Pożegnanie do Ł... (A.E. Odyniec); Wiadomość o kościółku ś. Anny w Wilnie; Majster i czeladnik (J.I. Kraszewski); Wyjątki z poematu Towiany. Ogród litewski; Śmierć anioła. Powieść Jana Pawła Rychtera (J.I. Kraszewski). Tom ozdobiony pięcioma litografiami wykonanymi w wileńskiej litografii Macieja Przybylskiego: Tęsknota, piosnka; Portret Franciszka Karpińskiego; Przerys wierszy Franciszka Karpińskiego; Widok kościółka św. Anny w Wilnie; Gallop z opery Aubera „Fra Diavolo”. Otarcia i naddarcia oprawy, brak dwóch kart ze stronami 119-122, ślady po owadach, na kartach zaplamienia i zabrudzenia. Rzadkie.
Lit.: A. Semkowicz, Bibliografia utworów Adama Mickiewicza, poz. 481.
Ilośc odsłon: 1327