3. Kremer Józef. Podróż do Włoch. Z drzeworytami. Wydanie Adama Zawadzkiego. T. 1-5 (w sześciu wol.). Wilno 1859-1864.
Kremer Józef. Podróż do Włoch. Z drzeworytami. Wydanie Adama Zawadzkiego. T. 1-5 (w sześciu wol.). Wilno 1859-1864. Nakładem i drukiem Józefa Zawadzkiego, s. [6], 578; [6], 526; [4], 592, karta rozkł.1 (ze spisem nowych dzieł polskich drukarni J. Zawadzkiego); [4], 607, [1]; XV, 440; VIII, 449-874, plan zabytków Rzymu (rozkł.), tabl. ilustr. 1. (chromolitografia rozkł.), liczne ilustr. w tekście (drzeworyty, w tym całostronicowe), 21 cm, opr. jednolita, współcz., płsk. z tłocz na grzbiecie.
Wydanie 1. Jedno z najobszerniejszych dzieł Józefa Kremera (1806-1875), filozofa, historyka sztuki, profesora i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Praca stanowi literacki plon podróży do Włoch, odbytej przez autora w latach 1852-1855. Zawiera szczegółowe opisy najsłynniejszych włoskich miast i zabytków: Wenecji, Padwy, Werony, Mediolanu, Pawii, Genui, Florencji, Livorna, Neapolu, ruin Pompei. Autor koncentruje się przede wszystkim na charakterystyce sztuki, architektury, malarstwa i rzeźby. Obszerny tom piąty dotyczy Rzymu, zawiera opis miasta, jego historii, charakterystykę muzeów i kościołów. Dzieło ozdobione licznymi ilustracjami w drzeworycie (w tym całostronicowymi) przedstawiającymi najważniejsze zabytki opisywanych miast; w tomie piątym rozkładany plan zabytków Rzymu. Luksusowa oprawa współczesna w szerokie półskórki i skórzane narożniki, z bogatymi złoceniami na grzbiecie, tytulatura na skórzanych szyldzikach. Nieaktualne pieczątki własnościowe. W t. V brak 4 kart początkowych. Drobne zbrązowienia papieru, nieliczne ślady po zalaniach, poza tym stan dobry. Ładny egzemplarz.Rzadkie w komplecie.
Ilośc odsłon: 1961