23. Pniewski Władysław. Morze i Pomorze w pieśni. Zebrał, ułożył oraz słowem wstępnem i objaśnieniami zaopatrzył… Gdańsk 1931.
Pniewski Władysław. Morze i Pomorze w pieśni. Zebrał, ułożył oraz słowem wstępnem i objaśnieniami zaopatrzył… Gdańsk 1931. Staraniem i Nakładem Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki w Gdańsku, s. 197, 1, liczne ilustr. całostronnicowe w ramach paginacji, 23 cm, oprawa wyd. pł. z tytulaturą i zdob. na licu i grzbiecie.
Antologia utworów poświęconych polskiemu morzu i Pomorzu autorstwa W. Pniewskiego (1893-1940), publicysty, działacza oświatowego na Pomorzu Gdańskim i Kaszubach, nauczyciela w gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku (zamordowanego przez Niemców w obozie Stutthof). Zbiór podzielony na rozdziały według kodu tematycznego, m.in.: Przeszłość – legendy (utwory m.in. J. Kochanowskiego, S. Klonowicza, W. Gomulickiego, J. Karnowskiego); Krajobraz pomorski (m.in. S. Żeromski, M. Konopnicka); Wieś i lud (m.in. A. Majkowski, H. Derdowski); Miasta i porty (m.in. M. Wolska, Deotyma, Or-Ot, R. Bergel); Krajobraz morski i nadmorski (m.in. J.I.Kraszewski), Żegluga – Marynarka (m.in. M. Zaruski). Duży rozdział poświęcony Ojczyźnie, głównie z utworami kaszubskimi. Projekt okładki i drzeworyty Stanisława Brzęczkowskiego. Nieliczne rdzawe plamki. Stan bardzo dobry.
Ilośc odsłon: 1632