Wiszniewski Michał. Podróż do Włoch, Sycylii i Malty. Dzieło ozdobione 12 rycinami na stali. T. 1-2 (w 2 wol.). Warszawa 1848. Nakład i druk S. Orgelbranda, s. [8], 315, [1]; 376, VIII, [4], tabl. ryc. 11 (staloryty, winno być 12), 21 cm, opr. płsk z tłocz. i złoc. 700,-
Wydanie 1. Barwna relacja z odbytej w roku 1845 trzeciej podróży Michała Wiszniewskiego po Włoszech. Wspomnienia zawierają opisy zabytków włoskich, jako że autor był najlepszym polskim znawcą sztuki włoskiej w okresie romantyzmu. Michał Wiszniewski (1794-1865), profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor monumentalnej „Historii literatury polskiej” (1840-1857), w roku 1848 wyprawił się do Włoch ponownie i pozostał tam do końca życia, zdobywając uznanie i tytuł doradcy królewskiego w Neapolu. Ciekawostką jest zupełny brak opisu Wiecznego Miasta. Na rycinach widoki: Wenecji, Vicenzy, Werony, Genui, Neapolu (2), Pompei, Capri, Błękitnej Groty, Ischii oraz katedry w Mediolanie. Brak ryciny przedstawiającej Pozzuoli, rycina Katedry Mediolańskiej z t. 1. doklejona w t. 2., w t. 1. dwie ryciny przycięte. Przetarcia, zaplamienia i ubytki oprawy, ślady zalania, przebarwienia i podklejenia kart, ślady po owadach. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 457