769. Buffon Jean-Louis Leclerc, comte de. Oeuvres complètes de Buffon, suivis de ses continuateurs Daubenton, Lacépède, Cuvier, Duméril, Poiret, Lesson et Geoffroy-St. Hilaire. T. 1-20 (w 20 wol.). Bruxelles (Bruksela) 1828-1833.
Buffon Jean-Louis Leclerc, comte de. Oeuvres complètes de Buffon, suivis de ses continuateurs Daubenton, Lacépède, Cuvier, Duméril, Poiret, Lesson et Geoffroy-St. Hilaire. T. 1-20 (w 20 wol.). Bruxelles (Bruksela) 1828-1833. Chez Th. Lejeune, s. 484; 483; 503; 501; 440; 471; 492; 490; 396; 339; 470; 476; 408; 415; [t. 15-20]: map 2, tabl. ryc. 736 (większość ręcznie kolor.), 23,5 cm, jednolite opr. z epoki, płsk. 5500,-
Bogato ilustrowana edycja dzieł zebranych Buffona, opatrzonych pracami jego kontynuatorów. Jean-Louis Leclerc hr. Buffon (1707-1788), wybitny francuski filozof oświeceniowy, naturalista, prekursor naukowego, laickiego podejścia do otaczającego świata, przyrodnik, matematyk, kosmolog. Nauka, teorie i odkrycia Buffona odnoszące się do wieku Ziemi zostały, jako niezgodne z Biblią, potępione m.in. przez Sorbonę. Były jednak inspiracją dla kolejnych pokoleń filozofów oświeceniowych. Jego „Historia naturalna” zyskała w epoce wielką popularność, a jej znaczenie dla rozwoju i upowszechniania poglądów oświeceniowych było porównywalne z Wielką Encyklopedią Francuską. Prace Buffona były wzorem i podstawą kolejnych wielkich syntez historii naturalnej. T. 1-4: „Théorie de la terre” (Teoria Ziemi); t. 5: „Histoire naturelle de l’Homme” (Historia naturalna człowieka); t. 6-10: „Mammifères” (Ssaki); t. 11-14: „Oiseaux” (Ptaki). Osobno w tomach 15-20 wydano plansze. Opr.: zielone półskórki, na grzbietach tłocz. i złoc., na okładzinach płótno. Drobne zaplamienia i zabrudzenia. T. 15 po konserwacji. Stan ogólny dobry. Efektowny komplet.
Ilośc odsłon: 1427