199. [Królestwo Polskie] – „Ofiara poświęcona na korzyść wysłużonych Obrońców Ojczyzny”. Ok. 1825 r.
[Królestwo Polskie] – „Ofiara poświęcona na korzyść wysłużonych Obrońców Ojczyzny”. Ok. 1825 r. 1200,-
Litografia; 26,5 x 36 (31 x 36,5 w świetle oprawy)
Pełna treści alegorycznych scena, utrzymana w stylu typowym dla epoki romantyzmu. W centrum pomnik z portretem cara Aleksandra I (w latach 1815-1825 króla Polski), z napisem „Cześć najdobrotliwszemu”, oświetlonym przez promień z niebios. U stóp neogotyckiego pomnika trubadur z lirą, dookoła postacie w strojach z różnych epok (rycerz średniowieczny, żołnierze doby napoleońskiej, szlachcic w stroju polskim). Ponad pomnikiem Fama dmąca w trąbę chwały, na tle nieba inne postacie alegoryczne. Poniżej kompozycji tytuł oraz sygnatura: „pracą i nakładem Felicyi Baronówny Gottesmann”. Wczesna litografia warszawska. Charakterystyczne plamki, papier pożółkły, poza tym stan dobry. Oprawiona w ramę 42 x 52 cm. Bardzo rzadkie.
Ilośc odsłon: 1083